تبلیغات
هنر و موسیقی امری برای درک زندگی - یادگیری پیانو چگونه بر مغز تأثیر می گذارد؟ Persian,Iran, Iranian, Farsi, Weblogs">
شواهد علمی نشان می دهند که یادگیری آلات موسیقی مانند پیانو موجب بروز تغییراتی در مغز می شود. در این فرآیند، قشر شنوایی مغز که وظیفه ی پردازش صدا را انجام می دهد تحت تأثیر قرار می گیرد. بر اساس مطالعات انجام شده، فعالیت این ناحیه
مغزی در نوازندگان پیانو برجسته تر است. به علاوه، کودکان پیش دبستانی که آموزش موسیقی دیده اند، در آزمون تشخیص صدا عملکرد بهتری را به نمایش می گذارند. در واقع، کسانی که یادگیری پیانو را از سنین کودکی آغاز کرده اند، در مهارت های حرکتی و شنیداری پیشرفته تر هستند. افزایش قابلیت های کلامی و غیر کلامی و نیز تقویت واکنش های صوتی از جمله سایر مزیت های یادگیری پیانو است.
یادگیری پیانو

ناحیه ی پردازش شنیداری در ساختار مغزی نوازندگان موسیقی، بیشتر در نیمکره ی سمت چپ قرار گرفته است. هم چنین مسیر رشته های عصبی بین دو نیمکره پهن تر است و انتقال پیام با سرعت بیشتری صورت می گیرد. بنابراین موسیقی موجب می شود تا هر دو نیمکره ی مغز و نیز بخش های مربوط به حافظه و احساسات به کار گرفته شوند.

یادگیری پیانو بر حافظه تأثیر می گذارد

مطالعات انجام شده توسط اگنس چان(Chan Agnes) از دانشگاه هنگ کنگ نشان می دهند که آموزش موسیقی در سنین زیر ۱۲ سال موجب تأثیرات پایدار بر حافظه کلامی فرد می شود. در نتیجه تقویت حافظه و دقت بیشتر، کیفیت یادگیری نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

مسیرهای عصبی و انعطاف پذیری سیستم عصبی

مطالعات انجام شده توسط نینا کراوس(Kraus Nina) از دانشگاه نورث وسترن نشان می دهند که آموزش موسیقی موجب درگیر شدن سیستم عصبی فرد یادگیرنده می شود و به شکل گیری الگوهای معنی داری که در یادگیری مؤثرند کمک می کند. در این فرآیند، قابلیت تغییر و سازگاری مغز در نتیجه ی آموزش و تجربه افزایش می یابد که به آن انعطاف پذیری سیستم عصبی (نوروپلاستیسیتی) می گویند.

درک موسیقی، به ویژه توانایی ترجمه نت های موسیقی به صدا، یادگیری اموری را که مسیر عصبی مشابهی دارند تسهیل می کند. یادگیری زودهنگام موسیقی، اتصالات عصبی مغز را تقویت نموده و به تکامل پایدار بخش های مشخصی از مغز منجر می شود.

عملکرد مکانی ـ زمانی

طی پژوهشی که در آتلانتا صورت گرفت، عده ای کودک به مدت هشت ماه تحت آموزش پیانو قرار گرفتند. نتایج به دست آمده نشان می دهند که آموزش موسیقی به تقویت استدلال مکانی ـ زمانی و تکامل شناختی منجر می شود. کاهش اضطراب، افسردگی و نگرانی نیز قابل مشاهده اند. تقویت هماهنگی چشم و دست، بهبود مهارت های حرکتی و افزایش نظم و دقت نیز دور از انتظار نیستند.

متوسط تمرین روزانه پیانو باید چقدر باشد ؟


مدت زمان یادگیری پیانو چقدر است؟

مترجم: صدف دژ آلود

منبعبرچسب ها: درک موسیقی، یادگیری آلات موسیقی، تقویت واکنش های صوتی، ناحیه ی پردازش شنیداری، ساختار مغزی نوازندگان موسیقی،  

  • paper | چاله | قدس